Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Annons
Annons
Norrköping tog en skrällseger när damernas SM-finalspel i basket inleddes. Luleå besegrades på bortaplan med 80–77.
Vi spelade som Dolphins ska göra från första till sista minuten. Vi lämnade allt på golvet och höll i hop som ett lag, säger Norrköpings Taylor Murray till SVT.
Luleå var storfavorit på förhand, laget vann grundserien med åtta poängs marginal till just Norrköping, men efter tre timeouter under matchens sista minut kunde Norrköping konstatera att man tagit hem den första finalmatchen.
Vi öppnade bra men släppte in dem och det var jämnt till sista sekunden. Förra året spelade inte hemmaplansfördelen så stor roll så jag är inte orolig utan vi kommer att studsa tillbaka, säger Luleås Josefin Vesterberg.
Det återstår nu fyra matcher av finalserien. Nästa spelas på fredag.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.