Elfvings Matblogg
Här är din krogguide till södra Gran Canaria!
Ulf Elfving
Annons
Annons
Antalet elbilar i trafik i Sverige ökade med nära 80 procent från 2021 till 2022, uppger myndigheten Trafikanalys i ett pressmeddelande.
"2022 var året då elbilarna verkligen fick sitt genombrott. Andelen elbilar uppgick till 32 procent av det totala antalet nyregistrerade bilar, jämfört med 18 procent under 2021. Andelen elbilar i trafik är fyra procent. Omställningen tar tid, dels på grund av det stora antalet personbilar som är i trafik, dels på grund av att en personbil i genomsnitt är 20 år gammal när den skrotas", säger Anette Myhr, statistiker på Trafikanalys i pressmeddelandet.
I slutet av 2022 var totalt 197 709 elbilar i trafik i Sverige, och under förra året såg Västernorrlands län den största ökningen av biltypen. Cirka var tredje registrerad elbil finns i Stockholms län, med totalt 63 710.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.