Elfvings Matblogg
Kanske bästa färdigmaten jag ätit. Utan tillsatser!
Ulf Elfving
På onsdag är det precis 100 år sedan den hänsynslöse svindlarkaraktären doktor Mabuse gjorde entré på filmduken. I Sverige totalförbjöds Fritz Langs stumfilm, men nu får svenska filmfantaster möjlighet att stifta bekantskap med det kriminella geniet.
Annons
Annons
Ärkebrottslingen doktor Mabuse använder list och sina hypnotiska förmågor för att begå insiderbrott på börsen, driva illegala kasinon och inte minst mörda alla som står i hans väg i 1920-talets Tyskland.
”Dr Mabuse – spelaren” i två delar var Fritz Langs stora genombrott som regissör, och totalt är nu nio Dr Mabuse-filmer, gjorda mellan 1922 och 1964, tillgängliga för strömning hos Draken Film och Triart.
Som en del i jubileet har en "cinekonsert" skapats där filmerna visas med ny specialkomponerad musik som framförs live av en sextett. Bio & bistro Capitol i Stockholm samt Kino i Lund är först ut, men planen är sedan att evenemanget ska turnera i landet.
Med anledning av 100-årsfirandet av den ljusskygge karaktären ges förlagan till filmerna, skriven av Norbert Jaques, ut i svensk översättning för första gången. Dessutom har Torbjörn Elensky skrivit en långessä, "Dr Mabuses ansikte". Båda ges ut av bokförlaget Faethon.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.