A-
A+

Svensk förlust inför rekordpublik

Sverige förlorade mot Lettland på Avicii arena.
Sverige förlorade mot Lettland på Avicii arena.
BasketTT

Annons

Annons

Sverige förlorade mot Lettland i EM-kvalet i basket. Inför rekordpublik i svensk dambasket, 9 428 åskådare hemma på Avicii arena i Stockholm, skrevs slutsiffrorna till 65–71 efter en dramatisk avslutning.

Blågult, med världsstjärnan Amanda Zahui i laget, inledde svagt men spelade upp sig och hade inför den tredje perioden en klar ledning. Men sedan kom kollapsen och Lettland stod för en urstark vändning som bäddade till seger.

Vi satte inte våra skott och fick inte stopp på dem. De får skjuta hur de vill, säger en besviken men samlad Klara Lundquist i SVT.

Matchen var utan sportsligt värde efter den senaste svenska förlusten borta mot Israel tidigare i veckan, då blev det 57–71. Ett resultat som släckte den blågula EM-drömmen.

EM spelas den 15–25 juni i Israel och Slovenien.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.