Elfvings Matblogg
Semmeltester är bara underhållning
Ulf Elfving
Annons
Annons
Gränstrafiken mellan Turkiet och Georgien ökade med 293 procent i november i år jämfört med november 2021. Och fortsätter öka i december.
Orsak: mobiler.
Tidningen Hürriyet konstaterar att en modern smartphone som kostar motsvarande 24 500 kronor i Turkiet kan köpas i Georgien för lite mer än halva priset – 15 600 kronor. Dessutom kommer priset för att registrera en mobil i Turkiet att öka med 123 procent vid årsskiftet.
Turkar behöver inte visum till Georgien. Hürriyet skriver att det registrerades 94 147 turkiska resenärer vid gränsstationen i Sarp under november.
Enligt handlarnas branschorganisation har det sålts nära tio miljoner mobiler i Turkiet hittills i år. Därtill beräknas en och en halv miljon ha förts in från utlandet.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.