Elfvings Matblogg
Danyel vann TV-kampen - men var fanns maten?
Ulf Elfving
Serbien måste spela sin sista hemmamatch i kvalet till fotbolls-EM inför tomma läktare, har det europeiska fotbollsförbundet Uefa beslutat.
Skälet är att serbiska fans skanderade nedsättande ramsor mot gästande Montenegro när lagen möttes i Belgrad i oktober. Serbien vann med 3–1.
Även Montenegro straffas för "rasistiskt beteende" bland de tillresta fansen och fotbollsförbundet får inte sälja biljetter till bortamatchen mot Ungern 19 november.
De två ländernas respektive förbund straffades för liknande överträdelser efter att länderna möttes i Montenegro i mars.
Ungern och Serbien ligger etta och tvåa i gruppen och väntas ta de två direktplatserna till EM-slutspelet i Tyskland som inleds 14 juni nästa år.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.