News55

Anette Alsing: Detta måste alla förstå

News55
News55
Uppdaterad: 15 apr. 2021Publicerad: 15 apr. 2021

Det är nu ett år sedan Adam Alsing gick bort i covid-19. Hans fru Anette skriver på sajten "Adam Alsings minne" hur tillvaron ställdes på ända och hur hon upplever det ofattbara, att Adam inte längre är med dem.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Anette Alsing berättar hur hela tillvaron vändes upp och ner för henne, för deras barn, svärföräldrar, syskon och övrig familj. Adam Alsing låg i respirator en vecka utan att familjen fick varken träffa eller se honom.

Anette minns också tydligt hur många uttryckte sin delaktighet vid Adams bortgång 15 april 2020 och hur hon kände att henens sorg blev offentlig.

“Men jag är tacksam att så många hörde av sig så fint. Det var bra att  inte känna sig ensam”, skriver hon.

I sina minnesord över Adam har hon också svårt att förstå de som inte ser allvaret med viruset. Det är många som har mist en nära familjemedlem, en vän och det är inte alla som klarar sig.

“Så fortsätt att lyssna på de restriktioner som ges. Ni vill inte vara med om det som jag varit med om.  Att mista sin make, bästa vän, älskade, den bästa pappan man kan tänka sig.”

Hon avslutar med att skriva att Adam alltid sa att de var ett bra team och att hon tycker att de var det bästa teamet och att hon saknar honom.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS