Ericsson gör ytterligare en nedskrivning för molntjänstföretaget Vonage, den här gången med 11,4 miljarder kronor, enligt ett pressmeddelande. Det kommer att slå igenom på resultatet efter skatt för det andra kvartalet i år med lika mycket.


Mest läst i kategorin

Ericsson köpte Vonage för 63 miljarder, vilket ledningen i efterhand har konstaterat var lite väl mycket, för drygt två år sedan. Redan förra året skrevs värdet ned med 32 miljarder.
Men Ericsson håller fast vid att Vonage är en viktig del i strategin men att det kan dröja ett tag, oklart hur länge, innan det visar sig om det var ett bra köp eller inte.
I pressmeddelandet säger Niklas Heuveldop, chef för affärsområdet och vd för Vonage:
”Givet de försämrade marknadsförhållandena och beslut vi har fattat att ändra investeringsfokus till strategiskt prioriterade områden, har vi omprövat vissa tillväxtprognoser vilket resulterar i en icke-kassaflödespåverkande nedskrivning om SEK 11,4 miljarder.”

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv