Batteriföretaget Northvolts ordförande Jim Hagemann Snabe har varit sjukskriven sedan februari. Han har inga planer på att återvända till styrelsen, skriver Di.se baserat på en intervju i danska Børsen.


TT Nyheter
Uppdaterad: 28 juni 2024Publicerad: 28 juni 2024
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Skapa ett arv du med
Jim Hagemann Snabe drabbades av akut blodförgiftning i början av året sedan han rivit upp ett sår på benet vid en simtur.
Lever, njure, alla organ har slutat fungera. Läkaren sade efteråt att om jag hade kommit en timme senare så skulle jag ha dött, säger han till Børsen.
Hagemann Snabe berättar att olyckan fått honom att se saker på ett nytt sätt och öppnar för att lämna styrelsen permanent.
Det är inte meningsfullt för Northvolt att jag kommer tillbaka efter så många månader utan att vara aktiv. Dessutom har de en duktig ordförande som valdes direkt efter min olycka.
Tom Johnstone har hoppat in som ordförande för Northvolt sedan februari i år.
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Skapa ett arv du med

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv
Läs mer
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS