Den svenska finansprofilen Per H. Börjesson, vd för investmentbolaget Spiltan, varnar nu för att den snabbt växande AI-marknaden kan sluta i en krasch – och drabba hela världens börser.

Mest läst i kategorin
”Han ägnar en stor del av sitt senaste vd-ord åt att förklara varför han tror att AI är en bubbla den här gången”, säger David Ingnäs, ekonomijournalist på Dagens PS, i en intervju med News55 TV.
MISSA INTE: Expert: Då blir du utan tillägget på 600 kronor – “Pensionen för låg”
Sveriges Warren Buffett
Per H. Börjesson, ofta kallad ”Sveriges Warren Buffett”, är en av landets mest välkända förespråkare för långsiktigt sparande i stabila bolag. Men just nu ser han tecken på överhettning, inte minst i USA där flera AI-aktier rusat mellan 60 och 70 procent sedan i våras.
”Han drar paralleller till IT-bubblan vid millennieskiftet, där värderingarna bara rusade. Han vet inte om det spricker om en månad eller om några år, men han är övertygad om att det kommer att ske”, säger David Ingnäs.
Bubblans öde
När bubblan spricker kommer det, enligt Börjesson, inte bara att drabba tekniksektorn.
”Oavsett om du inte har en enda krona i AI-aktier kommer det att påverka hela marknaden. Vid den här typen av krascher blir alla riskaverta och då sjunker alla bolag”, säger Ingnäs.
Det gör det svårt för investerare att skydda sig. Börjesson menar att man kan hålla en större del av sitt kapital i kassa – men varnar samtidigt för att många småsparare lockas av FOMO, ”fear of missing out”.
AI och de förlorade pengapåsarna
”Det finns en konflikt mellan att vilja vara med på uppgången och rädslan för att förlora pengar”, säger David Ingnäs.
Samtidigt påminner Börjesson om att själva tekniken inte är en bluff. Precis som efter IT-kraschen kommer många AI-bolag att försvinna – men några kommer att forma framtiden.
”Han är tydlig med att tekniken är här för att stanna. Men värderingarna är inte hållbara i längden. Och när bubblan spricker, då drabbar det oss alla”, säger David Ingnäs till News55 TV.
Läs mer om ekonomi:
Då går du miste om 29 315 kronor i pension – varje månad
Mat-luring: Sänker priser med 25 procent inför PRO-mätning
Arbetsgivare diskriminerar redan vid 40 – men skyller på LAS
Undvik fällan: Spara två miljoner mer i pension

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.



