News55

En av fyra pensionärer får ingen skattesänkning: "Det är ett oskick"

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 22 okt. 2025Publicerad: 22 okt. 2025

En fjärdedel av landets pensionärer blir utan den skattesänkning som regeringen utlovat. Det får Maria Larsson, ordförande för SPF Seniorerna, att rikta skarp kritik mot regeringen för hur de för pensionärer bakom ljuset.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Jag känner starkt med de pensionärer som har förväntat sig att de ska få vara med om den här generella skattesänkningen och som nu blir bedragna på att inte få del av den. De är många, 25 procent av alla pensionärer får inte del av den”, säger Maria Larsson.

MISSA INTE: De har fått pensionen sänkt med 9 000 kronor i månaden

Missvisande oskick

Hon är förbundsordförande för SPF Seniorerna tycker att regeringen har kommunicerat reformen på ett missvisande sätt.

“Jag blir irriterad på att man från politikens sida inte är tydlig och klar med vilka som omfattas av en reform, utan kommunicerar den som om alla skulle få ta del av den. Det är ett oskick, och det undergräver förtroendet både för politiken, skattesystemet och pensionssystemet”, säger hon.

ANNONS

Svårt att klara sig som pensionärer

Enligt SPF Seniorernas egna undersökningar klarar sig sju av tio medlemmar inte på den allmänna pensionen. Den var tänkt att ge trygghet på ålderns höst – men gör inte det längre, menar Larsson.

“En del räddas av tjänstepensionen, men långt ifrån alla. Det här är verkligen skäl att titta över skatte- och pensionssystemet nu, med tanke på att så många säger att det som skulle vara grundtryggheten inte längre är det”, säger hon.

ANNONS

En av fyra pensionärer får ingen skattesänkning

Regeringens reform innebär att cirka 75 procent av pensionärerna får en skattesänkning via ett höjt grundavdrag. Men de som har lägst pension – under 16 000 kronor i månaden – eller som ännu inte fyllt 67 år, omfattas inte.
Det har pensionärsorganisationerna SPF-Seniorerna och SKPF kommit fram till i sina uträkningar, som News55 skrivit om tidigare.

“Det borde man ha kommunicerat tydligt. Nu ligger förväntansnivån någon annanstans efter regeringens besked”, säger Maria Larsson till News55.

Läs mer om ekonomi:

De har fått pensionen sänkt med 9 000 kronor i månaden

Expert: Varför höjs pensionen bara hälften så mycket som lönerna?

Så mycket (och lite) höjs pensionen för olika grupper efter nyår

Ekonomens råd: Då är klokt att låna som pensionär



ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS