Regeringen har avsatt 500 miljoner kronor för att uppmuntra bilägare att skrota sina gamla bensin- och dieselbilar till förmån för en elbil.

Trots detta har endast en liten del av dessa medel tagits i anspråk.
Många fordonsägare har antingen inte kännedom om bidraget eller finner det otillräckligt för att motivera ett bilbyte.
Det förklarar motorreportern Åsa Wallenrud i studion.
MISSSA INTE: Missade att rensa kylskåpet – måste betala 25 000 kronor. News55
Höga kostnader bromsar omställningen
Ett av de största hindren för fler elbilar på vägarna är priset.
En elbil kan kosta upp till en halv miljon kronor, medan klimatbonusen endast uppgår till 10 000 kronor.
För många hushåll är detta inte tillräckligt för att motivera en investering, särskilt som andrahandsmarknaden för dessa bilar fortfarande är begränsad, menar Wallenrud.
Senaste nytt
Norge som förebild
Grannlandet Norge har nått stor framgång i elbilsomställningen genom omfattande ekonomiska och praktiska incitament.
De har exempelvis infört skatteförmåner, avgiftsfri parkering och tillgång till kollektivtrafikfiler. Sverige saknar i dagsläget liknande åtgärder, vilket bromsar utvecklingen.
“Vi har ju inga incitament förutom den här lilla då du får 10 000 kronor som knappt gör någon som helst skillnad vid köp av en ny elbil, där Norge har gjort det billigare på många olika sätt”, säger Wallenrud.
Hon fortsätter:
“För oss i Sverige så finns det liksom ingenting”.
Framtiden för elbilar i Sverige
Trots dagens utmaningar finns det ljuspunkter, menar motorexperten.
Teknikutvecklingen går snabbt framåt, och batterikostnaderna förväntas sjunka, vilket på sikt kan göra elbilar mer prisvärda.
Samtidigt efterfrågas fler politiska åtgärder för att stötta omställningen.
Se även:
Experten: Därför exporterar Sverige så många begagnade elbilar. News55
Hutlöst: 24 800 kronor dyrare att ladda elbilen på jobbet 2026. News55
Europas dyraste elbil visas upp i Stockholm – och 14 andra premiärer. Dagens PS
Volvo-vd varnar: Bilindustrin i gungning – “Många kommer att falla”. Dagens PS