Svenska beslutsfattare har på kort tid kraftigt omvärderat relationen till USA.

Mest läst i kategorin
Det visar resultaten från en ny enkät genomförd av Realtid inom ramen för “Veckans fråga”.
Enkäten riktade sig till personer inom juridik, finans och näringsliv, och resultaten är tydliga.
“Över 60 procent av svenska beslutsfattare tycker inte att USA är en pålitlig partner för Sverige,” säger Simon Kronö, redaktionschef på Realtid.
MISSA INTE: Nu ska 37 miljarder i skatteåterbäring betalas ut. News55
USA: Kraftigt försämrat anseende
Det som sticker ut mest enligt Kronö är hur drastisk förändringen är.
“Det handlar inte om en marginell förändring, utan en fundamental omvärdering av en relation som har varit en grundpelare i svensk utrikespolitik i många decennier,” säger han.
Nio av tio tillfrågade menar dessutom att USA:s globala anseende har skadats avsevärt sedan Donald Trump återvände till makten.
Senaste nytt
Instabilitet och osäkerhet
Enligt Kronö är ett av de mest återkommande orden i enkätsvaren just “instabilitet”. Många ser USA som ett land som styrs genom oberäknelighet. Det skapar inte bara politisk oro, utan även affärsmässig oro.
“Svenska företag måste kunna planera långsiktigt. Men när USA:s handelspolitik kan förändras över en natt blir det en omöjlig uppgift för många av dem,” förklarar han.
Denna instabilitet har alltså verkliga, ekonomiska konsekvenser för svenska företag.
USA:s handelstullar
Effekterna är långt ifrån symboliska. Sveriges ekonomi är till stor del exportberoende, och USA har varit en viktig handelspartner.
“50 procent eller mer av Sveriges BNP kommer från export,” säger Kronö. “Många företag drabbas av USA:s handelstullar – inte bara direkt, utan också genom konsekvenser i andra länder som påverkas av samma politik.”
Allt fler svenska företag börjar nu se sig om efter mer förutsägbara alternativ till USA.
Mot en multipolär världsordning?
På längre sikt tror många beslutsfattare att vi står inför ett globalt skifte.
Kronö berättar att hälften av Realtids läsare tror att USA:s försvagade roll på den globala arenan kommer att leda till en multipolär värld.
“En stor del tror att det främst kommer att gynna Kina,” säger han. “Det gör att Sverige och Europa måste ta en större position på den globala scenen, vilket våra läsare också ser som en möjlighet.”
Ett skifte som redan pågår
Attitydförändringen gentemot USA sker inte i framtiden, den sker här och nu. Svenska beslutsfattare uttrycker minskat förtroende, ökad oro och en tydlig vilja att omorientera sig globalt.
“Det är ett dramatiskt skifte,” sammanfattar Simon Kronö.
Se även:
Så ska NATO använda Gotland vid krig. News55
Svenskans liv efter Hollywood, och mötet med Trump. News55

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.