Under det senaste året har en ny typ av bedrägeri tagit fart, där sociala medier och kryptovalutor spelar huvudrollerna.

Mest läst i kategorin
Fenomenet, ofta kallat “rug pull”, har blivit så utbrett att Finansinspektionen nu går ut med en varning.
Det förklarar finansreportern David Ingnäs i studion.
MISSA INTE: AI ska hjälpa ambulanser att nå fram snabbare. News55
Kryptovalutor som bedrägeri
Investeringsbedrägerier via sociala medier bygger på en gammal metod i ny digital förpackning.
Det handlar om att kraftigt höja värdet på en tillgång, ofta en kryptovaluta, för att sedan sälja den när priset nått en topp. De som kliver in sent, ofta småsparare, står kvar med tillgångar som snabbt rasar i värde.
“Det här fenomenet kallas för rag pull, alltså att man drar undan mattan för någon”, förklarar Ingnäs.
Han fortsätter:
“Egentligen så är det här samma gamla vanliga sätt att bedra folk, att man pumpar upp värdet på någon tillgång och sedan när det är tillräckligt uppumpat så har de som gjort det – de säljer, och kvar står folk som har gått in i den här investeringen.”
Senaste nytt
Kändisar lanserar egna kryptovalutor
En viktig ingrediens i dessa bedrägerier är kändisskapet.
Genom att utnyttja sin följarbas på plattformar som TikTok, Instagram och X (före detta Twitter), kan profiler snabbt skapa intresse kring en ny kryptovaluta, ofta en så kallad “meme coin”.
“Det handlar om kryptomarknaden där det finns så kallade meme coins… det är en kändis, ofta på sociala medier, som ger ut sin egen kryptovaluta helt enkelt”, säger Ingnäs.
Ett exempel han nämner är Donald Trump, som lanserat en egen valuta.
“Det går väldigt snabbt och kvar står alla följare och småsparare som har investerat och förlorat stora summor”, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på Finansinspektionen, till Dagens Nyheter.
Långsiktighet är nyckeln
För den som vill investera på ett sunt sätt är rådet tydligt: undvik snabba lösningar.
“Det går att bli förmögen på investeringar. Men då krävs det en sak, och det är tålamod”, säger David Ingnäs. “
‘Om den förhoppningen finns så är det mer av en lottsedel man ska se det som.”
Plattformarna har ett ansvar
Diskussionen om ansvar riktas också mot de sociala medieplattformarna själva.
“Jag tycker ju att där skulle man kunna ta ett större ansvar för vad som marknadsförs i de här sociala medierna”, säger Ingnäs, och tillägger att även lagstiftningen bör ses över.
Se även:
Ny teknik får bedrägerierna att minska. News55
Oroväckande siffror: Allt fler drabbas av bedrägerier. News55

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.