En ny svensk studie visar att Atlantlax som exponeras för ångestdämpande läkemedel förändrar sitt beteende – och tar större risker.


Mest läst i kategorin
Bakom Ockelbo i norra Gästrikland slingrar sig Dalälven. Där har forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) släppt ut Atlantlax för att undersöka hur rester av läkemedel påverkar fisk i naturlig miljö.
Några av laxarna hade innan utsläppet fått små doser av det ångestdämpande preparatet klobazam, skriver Expressen.
Jack Brand, forskare vid SLU, är en av forskarna som har drivit projektet.
“De laxar som exponerats för läkemedlet tog sig genom vattenkraftsdammarna snabbare än de som inte hade fått någon dos”, säger Jack Brand.
MISSA INTE: Tips för hygien i badrummet: Det här föremålet måste diskas – ofta
Mer riskbenägna
Förklaringen, enligt forskarna, är att läkemedlet påverkar fiskens beteende. I efterföljande experiment såg man att laxen blev mindre social och mer benägen att ta risker.
Ett slags ökad våghalsighet som i vissa fall hjälpte fisken att snabbare nå Östersjön.
Men även om det kan låta positivt att fler fiskar nådde havet, väcker resultaten oro.
“När fiskens naturliga migrationsmönster förändras riskerar det att få följder för hela populationens överlevnad”, säger Michael Bertram, biträdande professor vid SLU.
MISSA INTE: Håll andan när gruset sopas bort: ”Flera dödsfall efter sopningen”
Senaste nytt
Läkemedel i naturen
Läkemedel som vi människor använder tar sig ofta igenom reningsverken och hamnar till slut i sjöar, åar och hav.
Vissa ämnen bryts ned snabbt, andra lever kvar betydligt längre. Klobazam är ett av de preparat som i spårbara mängder kan hittas i förorenat vatten.
Och det är just dessa spårmängder av läkemedel som nu visat sig kunna påverka djurliv på sätt vi ännu inte helt förstår.
“Det här är ytterligare ett exempel på hur vi människor påverkar ekosystemet på ett sätt som vi inte alltid ser direkt”, avslutar Jack Brand.
Läs mer om ekonomi:
Nätbankernas tekniska problem – “Bryter ett löfte mot småspararna”
Tele2-läcka: Kundregister användes i bedrägerier mot äldre
De har flyttat ombord på en kryssning – lever billigare än hemma

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.