Snart börjar loppissäsongen när du både kan fynda och sälja begagnade kläder och prylar. Här är sju knep som gör dina saker lättare att sälja på loppis.


Mest läst i kategorin
På loppis kan du göra riktiga fynd, men du kan också göra dig av med sådant du inte längre använder men som fortfarande är bra och användbart för andra.
Förutom att det är kul med loppis är det bra för miljön att återanvända och inte bara köpa nytt.
Säg ifrån
Det finns loppisproffs på nästan alla loppisar, som kommer tidigt, innan loppisen har öppnat, det tipsade Aftonbladet sommaren 2021.
Om någon, utan att be om lov, börjar rota i dina grejer innan du packat upp dem, säg ifrån och säg till dem som ansvarar för loppisen om de bemöter dig otrevligt.
Senaste nytt
Presentera snyggt
De som går på loppis vill fynda och ju finare du presenterar dina saker desto bättre, ha gärna ett bord med en fin duk att lägga saker på och en klädställning.
Om du ska sälja och inte har en bokad plats är det bra att vara på loppisen tidigt så att du får en bra plats, dessutom tar det ofta längre tid än du tror att ställa iordning allt du ska sälja.
Sälj bra grejer
Om du ska sälja på loppis ska du satsa på bra grejer. Smutsiga, trasiga och billiga saker säljer inte.
Kolla igenom de grejer du ska sälja, fundera på om du verkligen tror att folk kommer vilja köpa dem och om de är hela och rena.
Bestäm pris
Fundera på vad du vill ha för dina saker så att du är beredd om folk vill pruta, kolla gärna lite på nätet för att se vad som är rimligt om du inte vet.
Kom ihåg att själva grejen med loppis är att pruta, men sälj bara om du är nöjd med priset.
Fyndlåda
Ett bra tips är att ha en fyndlåda med småsaker du vill sälja billigt för folk älskar att rota runt, skriv gärna “Fyndlåda” eller “10 kronor styck” eller liknande.
Du kan också samla ihop saker i kit och lägga dem i påsar med pris på, det passar exempelvis för garn, pysselmaterial eller leksaker.
Kontanter och Swish
Om du tänker ta betalt med Swish är det bra att sätta upp en väl synlig lapp med ditt telefonnummer.
Ha ändå med växelpengar så de som vill betala kontant kan göra det. Förvara pengarna i en väska som du har på dig, inte i ett kassaskrin på bordet.
Sista timmen
När det är ungefär en timme kvar av loppisen är det dags att sänka priserna, flera loppisstammisar väntar sig det, tipsar Aftonbladet.

Så gör du loppisfynd – stor guide
Loppmarknader, eller loppisar som de kallas i folkmun, är en guldgruva för den som vill fynda unika och prisvärda saker.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.