Att torka av bord och bänkar känns som en självklar rutin. Men sättet du gör det på kan faktiskt avgöra både hur rent det blir och hur säkert köket är.


Mest läst i kategorin
Många sprutar rengöringsmedel direkt på bordet eller bänkskivan innan de torkar av.
Det verkar logiskt, men enligt en tidigare caféanställd, som fått utbildning i livsmedelssäkerhet, är det en av de vanligaste missarna.
“Helt otroligt – jag har gjort fel hela mitt liv!”, säger hon i en intervju med The Kitchn.
MISSA INTE: Receptet som kan lindra IBS. News55
Sprayen kan hamna fel
Problemet med att spraya direkt på ytan är att vätskan lätt stänker längre än man tror.
Kemikalier från rengöringsmedlet kan då hamna på saker som står intill, i värsta fall på mat eller dryck.
Därför lärde sig cafépersonalen att alltid göra tvärtom: spraya på trasan i stället för på bordet.
Mer effektivt och mer hygieniskt
Metoden har två fördelar, uppger Allas.
Dels undviker man att medlet sprider sig till oönskade ställen, dels får man en mer koncentrerad rengöring.
Eftersom trasan redan är fuktad används hela mängden medel där den verkligen behövs, på själva ytan som ska göras ren.
Torka av i köket
I hemmiljö kanske man inte alltid tänker på riskerna, men i köket är det extra betydelsefullt.
Här finns både råvaror, drycker och redskap framme som inte bör komma i kontakt med rengöringsmedel.
Så nästa gång du ska torka av bordet efter middagen – börja med trasan, inte med bordet.
Se även:
Lista: Beteenden som får kassapersonal att sucka. News55
Därför ska du inte förvara lök i kylskåpet. News55

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.