News55

2025 väntas bli tufft – ljuset i börstunneln först nästa år

banken
Den amerikanska storbanken Wells Fargo menar att 2026 är börsens år. (Foto: Yanishevska Images, Bigc Studio och Paul Sakuma)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 18 juni 2025Publicerad: 18 juni 2025

Efter ett skakigt år för börsen väljer Wells Fargo att lyfta blicken. Enligt bankens analyschef Darrell Cronk kan 2026 bli året då aktiemarknaden återhämtar sig på allvar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

bedrägeri
Spela klippet
News55 TV

Varningen: Ny typ av bedrägerier på sociala medier

18 juni 2025

Darrell Cronk, som leder Wells Fargo Investment Institute, menar att dagens investerare bör börja tänka långsiktigt redan nu, skriver CNBC.

Trots att 2025 förväntas bli ett svagt börsår, med pressade vinster och hög inflation, ser han flera tecken på att utvecklingen kan vända året därpå.

“Om vi undviker en recession bedömer vi att risken för nya större börsfall – utöver bottennivåerna i april – är begränsad, medan potentialen för uppgång är betydande fram till slutet av 2026”, skriver han i en analys från Wells Fargo. 

MISSA INTE: Bankerna pressades till åtgärder mot bedrägerier mot äldre

Rekylen kan komma när det ser som mörkast ut

Bland de faktorer som håller tillbaka börsutvecklingen 2025 finns Donald Trumps tullpolitik, som väntas öka kostnadstrycket för amerikanska företag och slå mot konsumentförtroendet. Men det är just i dessa lägen, när marknaden vacklar, som möjligheten till en framtida rekyl ökar, menar Darrel Cronk.

Han hänvisar till historiken: varje gång VIX-indexet, som mäter börsens förväntade volatilitet, har skjutit i höjden, har marknaden ofta återhämtat sig kraftigt därefter. 

Under april i år nådde indexet över 50 – långt över de nivåer som brukar signalera turbulens – för att därefter falla tillbaka till lägre nivåer.

ANNONS

“Kraftiga nedgångar brukar ofta följas av kraftiga uppgångar. Och de som vågar kliva in under osäkerheten är ofta de som belönas”, konstaterar han.

MISSA INTE: Folkbildning och livsglädje i fokus i årets Sommar i P1

ANNONS

Skattesänkningar och lägre räntor kan ge skjuts

Wells Fargos analys bygger på ett antal tänkbara scenarier i den amerikanska ekonomin. 

Bland dessa nämns sänkta skatter, fallande oljepriser och eventuella räntesänkningar från centralbanken – alla faktorer som enligt banken kan hjälpa till att hålla USA borta från en recession.

Skulle dessa scenarier bli verklighet redan mot slutet av 2025, bedömer Darrel Cronk att börsoptimismen kan ta fart betydligt snabbare än väntat. 

Det skulle kunna ge välkomna effekter också för svenska sparare med USA-exponering i portföljen.

MISSA INTE: Bro mellan Sverige och Finland – verklighet eller knasig dröm

ANNONS

Banken: Tänk långsiktigt

Wells Fargo råder investerare att redan nu börja se över sina innehav. Fokus bör ligga på kvalitetsbolag, särskilt bland amerikanska large cap- och mid cap-aktier. 

Dessa bedöms vara bäst rustade att hantera de ekonomiska svängningarna och ta ledningen i nästa uppgång.

Även på den globala scenen ser banken störst potential i utvecklade marknader, snarare än tillväxtländer. Orsaken är bland annat bättre ekonomisk stabilitet och en mer förutsägbar företagsmiljö.

“Vi ser framtida perioder av volatilitet som ett tillfälle att öka aktieexponeringen och positionera sig för de uppgångar vi väntar oss fram till 2026”, skriver Darrel Cronk.

Banken ser högre potential i etablerade marknader, snarare än i tillväxtländer. (Foto: Pexels och Arthon Meekodong Images)

Hur pensionssparandet påverkas enligt banken

För den som funderar på hur pensionssparandet ska balanseras framöver – och kanske funderar på att justera risken i portföljen – kan detta vara en påminnelse om vikten av tidsperspektiv. 

ANNONS

När kortsiktiga svängningar får dominera besluten är det lätt att tappa greppet om de långsiktiga målen, menar EFN

– Att tydligt överträffa årets tidigare börstoppar har sannolikt försenats av tullrelaterade smällar mot konsument- och företagsförtroendet, samt den ekonomiska inbromsning vi räknar med, summerar Darrel Cronk.

Läs mer om ekonomi:

Jobba statligt? Därför väljer allt fler att arbeta åt staten efter 67

Bröllop eller spara till pensionen?

Pensionsmyndigheten: “Fel utbetalning eller inga pengar alls”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS