Ska du resa med tåg i påsk? Mellan Göteborg och Stockholm kan resan ta dubbelt så lång tid som vanligt – och det är inte den enda sträckan som påverkas.


Mest läst i kategorin

Just under påskhelgen genomför Trafikverket flera större insatser i järnvägsnätet. Det största projektet pågår mellan Göteborg och Alingsås, där en ålderstigen elkraftsanläggning nu byts ut i sin helhet.
Bengt Olsson, presschef på Trafikverket, förklarar vad det är som händer:
“Det är inte bara några kablar i luften. Hela anläggningen behöver ersättas för att hålla i hundra år till”, säger Bengt Olsson.
SJ:s tåg mellan Stockholm och Göteborg tar normalt runt tre timmar. Men från långfredagen till annandag påsk väntas resan ta 5,5 till 6 timmar, skriver DN.
För att undvika byten och ersättningsbussar leds trafiken om, enligt SJ, så det lär ta lite längre tid att ta sig till påskmiddagen.
MISSA INTE: Skillnaden mellan julmust och påskmust – egentligen
Biljetterna såldes med längre restid
Johannes Cleris på SJ:s presstjänst förklarar att resenärer inte behöver oroa sig för ändrade tider på deras tåg i efterhand.
“Restiden har varit synlig redan vid köpet, och vi har dessutom släppt biljetterna till ett lägre pris”, säger Johannes Cleris.
Trafiken påverkas även på andra håll i landet. På Mälarbanan bygger man ut från två till fyra spår, och mellan Göteborg och Malmö pågår arbetet med Varbergstunneln.
Även Malmbanan i norr berörs.
MISSA INTE: Forskartrick för starkare kaffe – strålen gör skillnaden
Senaste nytt
Går inte att slippa bilen med tåg
Den som i stället tar bilen till påskfirandet lär inte undgå trafiken helt. Framför allt mot fjällen förväntas vägarna bli välfyllda, särskilt på skärtorsdagen och annandag påsk.
“Väderläget kan också variera kraftigt. Ska man norrut bör vinterdäcken sitta kvar”, avslutar Bengt Olsson.
Läs mer om ekonomi:
Regeringens miljonsatsning: Precisionsmedicin på agendan
Säkra elbilar till rätt pris – så mycket får du för pengarna
Här kostar kaffe 1,50 – och har gjort det i över 40 år

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv