Det är svårt för glesbefolkade kommuner att rekrytera vårdpersonal. Därför har bland annat socialtjänsten i Skellefteå börjat betala anhöriga för att vårda brukare i hemtjänsten.


Mest läst i kategorin
Iosif Karambotis (S) är ordförande i socialnämnden i Skellefteå kommun.
“Vi ser anhörigvårdare som ett jätteviktigt instrument”, säger han.
Det skriver lokaltidningen Norran, och fortsätter:
“Det gynnar också vårdtagaren att vara i sin naturliga miljö hos nära och kära”, säger Iosif Karambotis.
MISSA INTE: Svenskarna är överens: Då vill man gå i pension
Svårt att rekrytera personal
Socialtjänsten i Skellefteå har svårt att få tag i arbetskraft. Det är ett problem som kommunen delar med flera glesbyggdskommuner, inte minst i norra Sverige där avstånden är stora. Nu vill kommunen erbjuda fler alternativ än boende och hemtjänst.
Senaste nytt
Anhöriga ska våra äldre – mot betalning
Nu hoppas kommunen att anhöriga kan vårda sina äldre mot en ersättning från kommunen, skriver tidningen.
Beslutet fattades nyligen i socialnämnden i kommunen. Skälet skriver tidningen är att Skellefteå kommun har “särskilda utmaningar kring kompetensförsörjning”, med mera.
Det skriver lokaltidningen Norran.
Läs mer om ekonomi:
Svenskarna är överens: Då vill man gå i pension
Priset på guld slår rekord: Dags att köpa eller sälja?
Hela 75 procent höjd elräkning för 900 000 hushåll – så drabbas du
Kritiken när Sverige avskaffar allmänna pensionsfonder: “Hur..?”

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.