News55

Lidl återkallar hundgodis

Jakob Josefsson, Sverigechef för Lidl framför en butik i mars 2025
Jakob Josefsson, Sverigechef för Lidl framför en butik i mars 2025. (Foto: Judit Nilsson SVD/TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 13 maj 2025Publicerad: 13 maj 2025

I hundgodis i form av torkad kycklinghals i bitar har salmonella hittats, varför det nu återkallas av Lidl Sverige.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Alla berörda produkter har plockats bort ur butik och livsmedelskedjan och Lidl uppmanar alla kunder som köpt aktuell batch av hundgodiset att lämna tillbaka produkten till närmaste Lidl-butik, det framgår av ett pressmeddelande.

Den återkallade produkten är:

Hundgodis, torkad kycklinghals i bitar med förpackningsstorlek: 200 gram och av märket Orlando, med bästföre-datum: 01.07.2026 (batch nr. L25121).

Det återkallade hundgodiset
Det återkallade hundgodiset. (Bild: Lidl)

“Lidl Sverige beklagar och ser allvarligt på det inträffade. Vi utreder ärendet tillsammans med leverantören och myndigheter”, skriver Lidl i pressmeddelandet.

De tillägger att kunderna självklart får tillbaka sina pengar när de lämnar tillbaka produkten, även utan uppvisande av kassakvitto.


Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
Vi har allt för din hund
ANNONS
ANNONS