Maradonas dotter vädjar till personer som kommer med beskyllningar mot den avlidne fotbollsgiganten. Det rapporterar Expressen.
Därför vädjar Maradonas familj efter hans död


Mest läst i kategorin
Det är Giannina Maradona som inte vill att hennes pappa ska skyllas för att antalet fall med corona ökar i Argentina. Det skriver Expressen.
Bakgrunden är att Argentina utlyste tre dagars landssorg efter att Maradona avlidit. Det arrangerades en offentlig vaka och det uppstod folksamlingar för att ta farväl av fotbollsikonen. I landet har sedan antalet smittade av covid-19 ökat.
“Det som hände är inte Maradonas fel. Jag hade föredragit att stanna i ett rum, ensam med min familj. Skyll inte smittan på honom”, skriver hon bland annat i ett öppet brev till kritikerna, vilket Expressen återger.
Maradona avled av en hjärtattack 25 november 2020.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+