SVT-profil petades från Allsången mot sin vilja.
SVT:s programledare: Därför petades jag från Allsången


Mest läst i kategorin
Anders Lundin fick lämna programledarrollen för “Allsång på Skansen” ett år för tidigt. Det säger han i en intervju med Aftonbladet.
“Ja, så var det nog. Jag sade att jag ville göra ett år till, men så funkade det inte. De hade en plan. Jag var på ett möte och pratade om hur jag ville att året skulle se ut. Då sa de: ‘Eller så gör du det här!'”, säger han i intervjun.
Lundin startade istället succén “Allt för Sverige”.
“Då gick jag hem och funderade och kom fram till att vägen att tjata mig till ett år till nog var jävligt lång”, fortsätter programledaren.
Han beskriver tillvaron som att hoppa från isflak till isflak, och att det inte går att sitta att vänta på nästa isflak.
Lundin uppger också att kritiken mot hans programledartid för “Allsång på Skansen” var sårande. Lundin fick exempelvis kritik för att inte sjunga lika bra som Lasse Berghagen.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+