News55

Här är Carl Bildts kryptiska budskap

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson
Uppdaterad: 12 okt. 2022Publicerad: 12 okt. 2022

Tidigare utrikesministern Carl Bildt står till regeringens förfogande, men exakt vad det innebär är oklart.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det har spekulerats kring Carl Bildt och hans eventuella roll i nästa regering. Vissa menar att han skulle vara aktuell som utrikesminister igen, andra pratar om “Natominister”. Men Bildt tror inte att han kommer ta plats i nästa regering, men däremot är han beredd att hjälpa den, säger han till Expressen.

– Jag är alltid beredd att hjälpa valfri svensk regering. Det har jag sagt. Före detta statsministrar står alltid till nationens förfogande brukar jag säga.  

I en intervju med Dagens Nyheter är han lite mer kryptisk. På frågan “Vad säger du om Ulf Kristersson ringer?” svarar han:

– Det säger jag inte till dig. Men nice try

Han säger dock att han vill vara med och påverka försvarspolitiken.

– Ja, på ett eller annat sätt. Det innebär inte att jag är sugen på en position. Men om jag kan hjälpa till med något så gör jag det – oavsett regering. Först ska en ny bildas. Och där har jag ingen koll på läget i det avseendet.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sarah Carlsson
Sarah Carlsson

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS
ANNONS