Allt fler män drabbas av problem kopplade med sin bäckenbotten, men det finns en brist på sjukvård som är inriktade på just män i det här fallet.
Männens tysta smärta – skammen tar över smärta i bäckenbotten


Mest läst i kategorin
Under ytan finns ett lidande som sällan syns.
För många män börjar problemen smygande – en svårighet att tömma blåsan, smärtor som strålar från underlivet och en kropp som inte längre fungerar som förr. Trots att tiotusentals drabbas varje år är det få som talar om det, skriver SvD.
Fredrik minns exakt när hans kropp slog bakut. Mitt i natten vaknade han av kramper i ändtarmen, följt av problem med att kissa och en plötslig oförmåga att få erektion.
Åren som följde blev en lång och ensam kamp mot smärta och skam. Det tog tjugo år innan han fick rätt diagnos: kroniskt bäckenbottensmärtsyndrom.
MISSA INTE: Stefan Sauks märkliga drag på 70-årsdagen – “firar 60 igen istället”
Tre decennier tills hjälpen kom
Anders och Mattias delar hans erfarenheter kring besvär med deras bäckenbotten. Mattias behandlades med antibiotika i månader för misstänkt prostatit, men när infektionen aldrig kunde bekräftas stod han kvar med smärtan och magproblem som följd av medicineringen.
För Anders dröjde det nära tre decennier innan han fick rätt hjälp.
Under de senaste åren har kvinnors bäckenbottenhälsa fått en välförtjänt uppmärksamhet, inte minst tack vare ökad kunskap om förlossningsskador. För män däremot har utvecklingen släpat efter.
Trots att upp till tio procent kan drabbas av liknande besvär, är både vård och kunskap begränsad. Diagnosen prostatit används ofta som en bekväm förklaring – även när ingen infektion finns.
MISSA INTE: Begagnade böcker lockar fler – samtidigt växer kritiken mot skatten
Senaste nytt
Skam bland män och deras bäckenbotten
”Män känner skam när de söker hjälp för underlivsproblem”, säger Sofia Rydhög, fysioterapeut och sexolog.
Hon möter ofta patienter som kämpat länge i tystnad. Problemen smyger sig ofta på i 35- till 45-årsåldern, mitt i livspusslet med småbarn och arbete.
Helena Hallencreutz Grape är en av få svenska forskare som fördjupat sig i ämnet. Hon har kartlagt att svenska patienter får betydligt sämre vård än i många andra länder. Ett grundproblem är att få fysioterapeuter har utbildning om mäns bäckenbotten.
Specialiseringen har länge kretsat kring kvinnors hälsa – många terapeuter har själva egna erfarenheter från förlossningsskador.
MISSA INTE: Expert: Varför beroende drabbar vissa – och hur man undviker det
En krokig väg till hjälp med bäckenbotten
Men för män är vägen till hjälp ofta krokig. En korrekt undersökning kräver en rektal palpation – en metod både patienter och vårdgivare ibland undviker. Resultatet blir att många män lämnas utan hjälp, år efter år.
För Fredrik blev diagnosen en lättnad. Även om han fortfarande lever med symptom, kan han nu hantera dem bättre. Mattias hittade till slut hjälp på egen hand via enkla stretchövningar som han fått tips om på nätet.
Anders, som numera fått rätt stöd, berättar hur avslappningsträning och ökad kroppskännedom gett honom livskvaliteten tillbaka.
”För första gången känner jag att jag har verktyg att ta till när det blir sämre”, säger han.

Låg tillgång till specialiserad vård
Men många har inte samma tur. Tillgången till specialiserad vård angående mäns bäckenbotten är fortfarande låg och okunskapen stor.
Helena Hallencreutz Grape tror ändå att förändring är möjlig – den ökade medvetenheten om kvinnors bäckenbottenbesvär kan på sikt även gynna män.
Anders sammanfattar vad många känner:
”Vi går runt och lider i tystnad, för att vi skäms. Men det här är inte något man ska behöva lida ensam med. Det är hög tid att vi börjar prata om det.”
Läs mer om ekonomi:
28 miljoner: Astrid Lindgrens värld vinner kamp mot staten
Matpriserna planar ut – men vissa varor sticker ut
Bedragare lurar äldre – men fler kan få ersättning

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.