News55

Riksbankens krav på svenska butikerna: "Gör som i Danmark"

Riksbanken
Det är dags att Sverige gör som i Danmark, tycker Riksbanken. Bilden är ett montage. (Foto: Pontus Lundahl/TT och Canva)
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 11 mars 2025Publicerad: 11 mars 2025

När internet ligger nere dör möjligheten att betala med kort, swish och andra betallösningar i Sverige. Det tillsammans med att kontanter blivit ett sällsynt inslag i daglighandeln gör att Sveriges infrastruktur är i särklass skörast när det gäller betalsystem i Norden, menar Riksbanken.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Erik Thedéen, riksbankschef och Aino Bunge, vice riksbankschef, debatterar i Dagens Nyheter för att svenskarna behöver öka sin beredskap när det gäller betalförmågan.

“Den säkerhetspolitiska oron i världen aktualiserar frågan om det svenska betalningssystemets möjligheter att fungera under kris och krig. Under lång tid har effektivitet och mer digitalisering av betalningsmarknaden prioriterats. Detta har varit positivt och gjort det enklare för många att betala”, skriver Riksbankens företrädare.

Det rapporterar finanstidningen Realtid.

MISSA INTE: Se upp! De här aktierna kan falla med 30 procent

Danmark går före, tycker Riksbanken

Redan i fjol uppmärksammade Riksbanken att Sverige ligger efter sina grannländer när det gäller digitala betalningar när nätet ligger nere.

Det är inte nödvändigtvis nätattacker som ligger bakom att nätbetalningar stängs ned. Men ett som är säkert är att exempelvis Danmark har metoder för att få betalningar att gå igenom även när uppkopplingen strular. Och där ligger Sverige efter, skrev Thedéen då.

Nu kräver Erik Thedéen att bankerna lägger på ett kol för att underlätta hanteringen.

ANNONS

“Senast nästa sommar måste allmänheten kunna handla livsnödvändiga varor i butiker med kontokort även offline”, skriver riksbankscheferna.

ANNONS

Tre förslag från Riksbanken:

1.Banker, kortnätverk och andra aktörer som är involverade i en kortbetalning måste tillsammans med Riksbanken se till att det går att betala offline med kort vid köp av livsnödvändiga varor när nätverken inte fungerar som de ska, senast 1 juli 2026.

2.Regering och riksdag bör införa kontantplikt vid försäljning av livsnödvändiga varor samt lagstifta om åtgärder som skyddar hela kontantkedjan.

3.Allmänheten behöver ta eget ansvar för att upprätthålla sin betalningsberedskap.

Läs mer om ekonomi:

Se upp! De här aktierna kan falla med 30 procent

Han vill införa en svensk fastighetsskatt – på grund av Putin

ANNONS

Osis: Halva värdet hos populära teknikaktien utraderat

”Höjd pension kommer leda till högre skatter”

Länderna utanför Sverige där du betalar lägst skatt på pension

Pensionärers skattesmocka i deklarationen – expert: ”Rejäl smäll”

ANNONS

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, teve och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, teve och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS