News55

Nya sättet att resa: Upptäck världen genom dåliga recensioner

resa
Den 26 mars kan du ta del av duons resor, på Max och Kanal 5. (Foto: Canva & Viktoria Bank / TT)
Julia Lundberg
Julia Lundberg
Uppdaterad: 26 mars 2025Publicerad: 26 mars 2025

Resande handlar för många om att söka nya äventyr och upplevelser, gärna på platser som är vackra, exotiska eller historiska.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Men vad händer om du vänder på hela konceptet?

Det är precis vad Lotta Lundgren och Erik Haag gör i sitt nya program, Noll stjärnor.

Här tar de dig med på en resa bortom de turistiska hjärtpunkterna och in i det okända, där låg förväntan kan leda till de mest oväntade upptäckterna.

Resa utan förväntningar

Noll stjärnor skiljer sig markant från vanliga reseprogram.

Istället för att visa upp de mest populära och hyllade destinationerna, fokuserar programmet på platser som fått låga betyg på Tripadvisor.

Det handlar om att checka in på hotell med usla recensioner, äta på restauranger som andra tycker är dåliga, och besöka sevärdheter som har fått tråkiga omdömen.

I detta program får du som tittare en chans att se hur det egentligen är på ställen som inte nödvändigtvis är i centrum av turiststråken.

ANNONS
ANNONS

Överraskande upplevelser

Trots de låga förväntningarna visar det sig ofta att dessa resor blir fulla av överraskningar.

Många gånger, när man inte väntar sig något alls, kan man upptäcka saker man inte hade räknat med, menar den kända duon.

För Lotta och Erik leder det till oväntade och humoristiska situationer – som när de besöker en trädgård fylld av handgjorda dockor.

Det förklarar Lundgren till Dagens Nyheter.

En ny syn på resande

Vad kan man lära sig av att resa till de mest kritiserade platserna?

För Lotta och Erik handlar det om att visa att resande inte alltid måste handla om att jaga den perfekta destinationen.

ANNONS

Det kan vara minst lika intressant att utforska de mindre glamorösa, ibland udda, platserna. Genom att ha låga förväntningar slipper de bli besvikna, och istället får de möjlighet att verkligen se de sidor av platser som många inte får uppleva.

Lundgren säger till tidningen:

“Vi gjorde åtta resor som var fem–sex dagar vardera. Vi var bland annat i Belgien och Albanien, men också Japan och USA. Det är så lyckade resor, jag vet inte varför. Jag tänker på den gamla socialdemokratiska finansministern Ernst Wigforss som pratade om de höga förväntningarnas missnöje. Utifrån de dåliga recensionerna hade vi mycket rimliga förväntningar. Det är ett jättefiffigt sätt att få kika bakom kulissen som dukas upp för en som turist. Om man ska resa ska man göra det på det här sättet, annars kan man skita i det”.

Se även:

Nio semestertips – för dig som vill ha sol och värme i sommar. News55

Världens stressigaste turistfällor – och hur du undviker dem. News55

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Boka din campingresa idag

Hos oss kan campare enkelt och tryggt planera, boka och betala för sin semester, med tillgång till över 1000 anläggningar i 25 länder. Vi erbjuder något för alla – från traditionella campingplatser för husbil och husvagn, till lyxig glamping och naturnära övernattningar.

Boka nu
ANNONS
ANNONS