News55

Äldre kvinnor tar tillbaka ratten igen

Birgitta Dele 84, tog tillbaka ratten genom att gå en kurs som riktar sig till pensionerade kvinnor som kanske har tappat vanan och självförtroendet när det gäller att köra bil
Birgitta Dele 84, tog tillbaka ratten genom att gå en kurs som riktar sig till pensionerade kvinnor som kanske har tappat vanan och självförtroendet när det gäller att köra bil. (Foto: NTF)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 10 mars 2025Publicerad: 10 mars 2025

I Sverige är det lika många kvinnor som män som tar körkort och så har det varit sedan 1960-talet, men när de är i parförhållanden slutar många kvinnor köra.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Ta tillbaka ratten är namnet på en kurs i Jönköping som äldre kvinnor som vill börja köra igen kan gå, det skriver SVT.

Utbildningen återkommer till Jönköping under 2025. Den är utformad för pensionerade kvinnor med körkort, men som av olika anledningar inte längre kör bil.

Kursen riktar sig till kvinnor som kanske har tappat vanan och självförtroendet när det gäller att köra bil. Satsningen ska främja kvinnors mobilitet och självständighet.

“Det är viktigt att båda parter i ett förhållande behåller sin körförmåga och att bilkörningen delas. För kvinnor i pensionsåldern kan fortsatta körkunskaper leda till ökad självständighet, bättre hälsa och högre livskvalitet”, säger Andrea Höbenreich Sjöstedt, projektledare NTF Jönköping, i ett pressmeddelande.

SVT-dokumentär

När NTF Jönköping genomförde utbildningen år 2022 gjorde filmaren och journalisten Jenny Widell en SVT-dokumentär.

I dokumentären med samma namn som kursen, Ta tillbaka ratten, försöker hon ta reda på varför kvinnor ofta slutar köra bil när de lever i ett parförhållande.

“Det bästa med utbildningen var att jag fick tillbaka min frihet. Nu när jag och min man ska någonstans så kör vi varannan gång, eller jag dit och han hem”, säger 84-åriga Birgitta Dele till SVT.

ANNONS

Hon är en av de kvinnor som gått kursen och börjat köra bil igen efter flera års uppehåll. Hon deltar också i SVT-dokumentären.

Hon berättar att hon har en liten kudde att sitta på när hon kör och att hon tycker att hon har ordnat det ganska bra.

“Det känns ju jättekul att köra igen. Jag känner mig så, det låter kanske lite konstigt, men jag känner mig så levande igen”, säger hon till SVT.

ANNONS

Hon säger vidare att det kändes så himla sorgligt förut, när hon inte körde.

“Jag tänkte, hur sjutton kunde jag bara sitta där? Men det hade ju lite grann med bilens storlek att göra också och det har ju blivit mycket, mycket, mycket bättre efter den här utbildningen som jag gick på och körlektionerna”, säger hon till SVT.

Hon berättar att det är hennes man som har peppat henne till att börja köra igen, han blev ganska irriterad på henne när hon satt i passagerarsätet och kommenterade hans körning så han tyckte hon skulle börja köra igen.

Efter kursen och körlektionerna känner hon att hon har tagit tillbaka ratten och hon tycker att det hade varit kul att ha en egen liten bil.

Äldre bilist? Här kollar du upp synen gratis

Med åren försämras synen – det är inget att skämmas för. Men det kan bli direkt livsfarligt att köra bil och bege sig ut i trafiken när synen är svag.

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
ANNONS