News55

En stor seger för svenska förbrytare, gäng och fuskare?

förbrytare
Svenska förbrytare har all anledning att jubla över det senaste målet som avgjordes på tisdagen i HD. Bilden är ett montage. Foto: Canva
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 26 feb. 2025Publicerad: 26 feb. 2025

På tisdagen avgjordes ett viktigt mål i Sveriges Högsta Domstol, som kommer att gynna landets förbrytare ordentligt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

På tisdagen avgjordes ett viktigt mål i landets Högsta Domstol, som innebär att offentliga handlingar som innehåller personuppgifter inte kommer lämnas ut till Lexbase,Acta Publica eller Verifiera och liknande nyhetstjänster som bygger upp digitala databaser med uppgifterna, för att skicka dem till betalande kunder.

Nyhetsbyrån Siren exempelvis, som drivs av Acta Publica, skickar tusentals domar och andra offentliga handlingar till Sveriges tidningar varje vecka, som de begärt ut från domstolar och andra myndigheter.

Förbrytare jublar

Nu faller hela affärsidén. Det kommer göra att förbrytare blir mindre granskade samtidigt som tidningarna får hitta andra, och svårare, metoder för att få tag på samma information som de fått tidigare.

“Det är en otrolig inskränkning i yttrandefriheten och offentlighetsprincipen. Det kommer också försvåra extremt mycket för journalister och personer som vill arbeta brottsförebyggande, säger Gunnar Axén som är vd på Allra-koncernen.

Det rapporterar bland annat Dagens Media.

“Det är en dom som angriper journalistiken och konsekvensen är att det blir svårare att bedriva seriös granskning av domar, av rättssystemet, av domstolarna själva också för den delen”, säger Ulf Fahlén på Nyhetsbyrån Siren.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Danska jobbonärer slår rekord

Staten brister: Kostsamt för arvingarna – dödsbon ska ses över

Han köper mat för under 100 kronor i månaden

Pension: Ditt orange kuvert – slöseri med tid? Förutom för två saker

Tänker du på att binda din ränta? Se upp, varnar expert

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, teve och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, teve och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS