News55

Jobbat 50 år men vill inte gå i pension

Ett sönderrivet brandgult kuvert från pensionsmyndigheten. Han har jobbat i 50 år på samma arbetsplats och trivs så bra att han inte vill gå i pension
Han har jobbat i 50 år på samma arbetsplats och trivs så bra att han inte vill gå i pension. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 24 juni 2025Publicerad: 24 juni 2025

Ulf Lundberg firade ett halvt sekel på jobbet den 13 juni i år, men han har inga planer på att sluta jobba och tycker inte att han behöver gå i pension.

ANNONS

Mest läst i kategorin

företaget
Spela klippet
News55 TV

Företaget som använder lågpris som tillväxtmotor i kristider

17 juli 2025

Det var Fredagen 13 juni 1975 som Ulf Lundberg gjorde sitt första arbetspass på Gransnäs ungdomsgård i norra Småland, nu har han alltså jobbat där i 50 år och han vill fortsätta jobba kvar så länge han får, det skriver Tranås Tidning.

Hans 50 år på arbetsplatsen uppmärksammades med öppet hus på ungdomsgården.

Aldrig sökt jobb eller löneförhandlat

Ulf Lundberg fick sommarjobb på ungdomsgården när han slutade nian, han jobbade både i köket och med andra arbetsuppgifter, de ungdomar som får sommarjobb på gården i dag får fortfarande göra allt möjligt.

När han gått ut gymnasiet och jobbat som kyrklig fritidsledare ett år samt gjort lumpen började han jobba heltid på ungdomsgården.

“Sedan dess har jag aldrig sökt ett jobb eller löneförhandlat. Jag har aldrig tänkt tanken att göra något annat”, säger han till Tranås Tidning.

Han säger vidare att det på pappret står att han är kock, men att det i hans jobb ingår att baka, städa, laga mat, beställa varor, träffa folk, hjälpa till att bygga hus och måla.

ANNONS

Känner sig uppskattad

ANNONS

Gransnäs har varit hans andra hem i så många år och han vill helst inte vara någon annanstans, den största anledningen till det är alla ungdomar han får träffa och jobba med.

“Det kan vara full spruta hela dagen. Att sedan på kvällen gå och sätta sig på trägolvet i kapellet på aftonbön i en hög med ungdomar, det är gott det”, säger han till Tranås Tidning.

Han har också betytt mycket för många ungdomar under alla år han jobbat på ungdomsgården och för en del av dem har han även öppnat sitt hem.

Han känner sig uppskattad och njuter av att se ungdomarna utvecklas och säger att han saknar dem när de lämnar ungdomsgården.

Vill inte gå i pension

Ulf Lundberg tar aldrig semester på sommaren för då är det mest liv och rörelse på ungdomsgården och det har aldrig känts motigt för honom att gå till jobbet.

Den 27 juni fyller han 66 år och han är glad så länge han får jobba kvar på ungdomsgården och har sagt till de ansvariga att han inte behöver gå i pension.

Läs mer på News55: Går i pension efter nästan 50 år på samma jobb

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
ANNONS