Just nu är försvarsfrågorna akuta i EU och Europa blir allt mer enigt om att vi behöver militär upprustning. Frågan är hur upprustningen ska bekostas.
Mest läst i kategorin
Östersjön drabbas av hybridattacker, Ryssland krigar i Ukraina och i USA hotar president Donald Trump att dra sig tillbaka om inte Europa tar mer ansvar för försvaret och den egna säkerheten, det skriver TT i HD.
Frågan är hur alla ska kunna satsa mer på försvaret, både för att hjälpa Ukraina och för att behålla stödet från USA.
Nej till gemensamt lån
I EU:s politik är frågor om försvaret just nu akuta och vid måndagens informella EU-toppmöte var försvarsfrågorna i fokus.
Det finns ett starkt stöd för att ta ett stort, gemensamt EU-lån, men det säger Sverige och Tyskland nej till.
“Jag tänker inte acceptera någon förändring i den här frågan nu. Men vi ska vara medvetna om att andra länder kommer att komma tillbaka med krav som inte vi kommer att uppskatta. Och då måste vi och Tyskland och kanske några länder till stå upp för att det går att göra strama prioriteringar”, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i riksdagens EU-nämnd i fredags, skriver TT i HD.
Tysklands förbundskansler Olaf Scholz menar att EU inte har perspektivet att ta gemensamma lån och att vi ska skapar mer flexibilitet för de enskilda länderna.
Senaste nytt
Ska öka försvarsutgifterna
Att locka fram fler privata investeringar, att omprioritera nästa långtidsbudget eller att införa nya EU-avgifter är andra förslag.
Vid måndagens EU-toppmöte var EU-länderna överens om att öka sina försvarsutgifter men det är oklart hur de stora satsningarna ska finansieras, det skriver Europaportalen.
Europeiska rådets ordförande António Costa, påpekade att det här var första gången som EU:s ledare på ett toppmöte enbart fokuserat på försvarsfrågor.
“Vi måste göra mer, bättre, starkare och snabbare. Och vi måste göra det tillsammans. Det pågående kriget i Ukraina, cyber- och hybridattacker, situationen i Mellanöstern, allt detta kräver ett starkt europeiskt förhållningssätt”, sade han skriver Europaportalen.
EU har underinvesterat
Enligt EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen är genomsnittet för EU-ländernas försvarsutgifter i dag 1,9 procent av BNP.
Hon betonade att vi under många år har underinvesterat i försvaret och sade att Europa behöver öka sina försvarsutgifter rejält.
EU-kommissionen öppnar för att göra undantag för försvarsutgifter i EU:s budgetregler.
“För extraordinära tider är det möjligt att ha extraordinära åtgärder också i stabilitets- och tillväxtpakten, och jag tror vi lever i extraordinära tider”, sade Ursula von der Leyen, skriver Europaportalen.
Stärka Europas försvarsindustri
Under toppmötet enades ledarna om att fokusera på de brister som är mest kritiska som medlemsländerna identifierat genom Europeiska försvarsbyrån i samarbete med Nato.
António Costa lyfte menade att luft- och missilförsvar är särskilt prioriterade områden.
Han sade även att stärka den europeiska försvarsindustrin måste stå i centrum för satsningen och att vi måste producera mer av det vi behöver.
I mars ska EU-kommissionen presentera ett slags diskussionsunderlag, en vitbok, om Europas framtida försvar, som ska ligga till grund för beslut som ska fattas på EU-toppmötet i juni.
Välfärdspengar till försvaret
“Europeiska länder lägger lätt upp till en fjärdedel av sin nationalinkomst på pensioner, hälsovård och sociala trygghetssystem och vi behöver bara en liten del av de pengarna för att göra försvaret mycket starkare”, sade han inför EU-parlamentets utrikesutskott för tre veckor sedan, skriver TT i HD.
Natos generalsekreterare Mark Rutte deltog vid toppmötet som särskild gäst, han har pekat på vad han anser att EU kan spara in på.
Försvaret stärks med 53 miljarder till 2030
Försvarsberedningen föreslår att försvarets budget ökas med 52,8 miljarder kronor fram till 2030.
Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar nu allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.
Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar nu allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.