Äldre har länge varit särskilt utsatta för bankbedrägerier. Nu visar Pensionärernas Riksorganisation (PRO) att påtryckningar kan ge resultat – flera skyddsåtgärder har införts efter möten med bankerna.


Mest läst i kategorin
“Vi har påtalat vad pensionärerna upplever och sagt att det här inte duger”, säger Christine Cars-Ingels, generalsekreterare för PRO, till DN.
Sedan hösten 2022 har PRO haft återkommande möten med bankernas säkerhetsansvariga, skriver DN.
Syftet har varit tydligt: att stoppa den våg av bedrägerier som drabbat äldre, ofta genom telefonkontakter där bedragare lyckats lura till sig stora summor.
Organisationens initiativ började med enkla frukostmöten – men har fått verklig effekt.
MISSA INTE: Forskare larmar: Fästingmedel hotar fåglar och våra vattendrag
Trycket från PRO har haft betydelse
Christine Cars-Ingels berättar att de först möttes av tveksamhet. Bankerna pekade på att förändringar i systemen var komplicerade att genomföra. Men efter ett tag började de nya funktionerna rullas ut.
“Flera av de saker vi föreslog har blivit verklighet. Det handlar bland annat om säkerhetskonton med beloppsgränser och möjlighet att ångra en transaktion inom en viss tid”, säger hon till tidningen.
En ytterligare förändring är att vissa överföringar nu kräver att en närstående, som den äldre själv utsett, måste bekräfta betalningen innan den genomförs.
Med sina 260 000 medlemmar har PRO kunnat visa bankerna att frågan angår många. Organisationen har också gjort egna undersökningar bland medlemmarna för att följa upp hur väl förändringarna fungerar i praktiken.

MISSA INTE: Dimljus: Hur man använder dem – undvik misstag och böter
Senaste nytt
PRO vill se fler automatiska lösningar
Trots att flera skyddsåtgärder nu finns på plats, vill PRO se att vissa funktioner införs direkt – utan att kunderna själva behöver välja dem.
“Det är inte alla som vet vad de ska begära av banken. Det borde vara standard att skyddet finns där från början”, säger Christine Cars-Ingels till DN.
Mötena med bankerna kommer att fortsätta. PRO ser det som ett långsiktigt arbete där man vill behålla inflytandet över hur äldre skyddas mot ekonomisk brottslighet.
MISSA INTE: FBI varnar: Din gamla router utnyttjas av hackare – döljer spår
Bankföreningen: Förändringar är komplexa
Hos Bankföreningen bekräftar man att kontakten med PRO varit viktig. Peter Göransson, ansvarig för operativa risker, menar dock att det i slutändan är bankerna själva som har det övergripande ansvaret.
“Bankerna har bäst kunskap om hur deras kunder använder tjänsterna och kan bedöma säkerheten vid förändringar”, säger han till tidningen.
Han lyfter fram det åtgärdsprogram som pågår inom branschen och menar att de flesta större banker nu har infört skyddsfunktioner som säkrare konton och dubbelsignering. Målet är att samtliga medlemsbanker ska ha dessa på plats vid årsskiftet.
Minskade brottsvinster – trots fler försök
Enligt Bankföreningens senaste rapport ökade visserligen antalet telefonbedrägerier under 2024, men det ekonomiska utbytet för brottslingarna minskade med 40 procent jämfört med året innan.
Förklaringen, enligt polisen, är att bankernas säkerhetsåtgärder börjat ge effekt.
PRO:s engagemang visar att pensionärsorganisationer inte bara samlar medlemmar – de kan också sätta press på en hel bransch. Och för de som tidigare saknat verktyg att skydda sig, kan förändringarna vara skillnaden mellan trygghet och tragedi.
Läs mer om ekonomi:
Tvekan präglar bostadsåret – men hopp om prisutveckling nästa år
Vindbyar som hotar elbolag – Svenska Kraftnät lovar åtgärder
Falska nätbutiker: Bedrägeri värt 134 miljoner hindrades

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.