News55

Så mycket landande advokatnotan på i Think Pink- härvan

think pink
Bild på sopor från polisens förundersökning om miljöbrott kopplat till företaget Think Pink. (Foto: Polisen / TT & Anders Wiklund / TT)
Julia Lundberg
Julia Lundberg
Uppdaterad: 19 juni 2025Publicerad: 19 juni 2025

Think Pink-fallet började som ett misstänkt miljöbrott och utvecklades till ett rättsfall med oväntade vinnare: försvarsadvokaterna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

börsbarometern
Spela klippet
News55 TV

Börsbarometern: Klassiska bolag petas ur höjdarligan

05 juli 2025

Den uppmärksammade Think Pink-affären, som utretts i flera år, har hittills genererat arvoden på över 47 miljoner kronor – en nota som i huvudsak betalas med offentliga medel.

Detta enligt en granskning från Expressen.

MISSA INTE:

think pink dom
Den 17 juni kom domen; flera döms till fängelse. (Foto: Jonas Ekströmer / TT)

Sophögar runt om landet

Think Pink var ett företag som hanterade avfall, alltså sopor och byggmaterial.

Istället för att ta hand om avfallet på rätt sätt, som att återvinna eller deponera det enligt regler, misstänks företaget ha lagrat stora mängder skräp på mark utan tillstånd eller lämnat det hos samarbetspartners som inte kunde ta emot det lagligt.

Sopbergen dök upp på flera håll i Sverige, bland annat i Botkyrka, Kumla, Norrtälje och Heby.

ANNONS

Vissa platser var fyllda med tonvis av blandat byggavfall, plast, metall och annat skräp.

Kommunerna blev stående med miljöfarligt avfall och fick själva betala för att forsla bort det.

ANNONS

Ansvariga

Bakom avfallskoncernen stod Fariba Vancor, tidigare Bella Nilsson.

Under bolagets aktiva år levde hon ett exklusivt liv, men vid rättens start stod hon inför allvarliga anklagelser. I stället för att hålla fast vid en försvarare, bytte hon juridiskt ombud flera gånger.

Totalt växte hennes advokatkostnader till omkring åtta miljoner kronor – summor som, förutom en del privat betalning, till stor del täcks av statliga medel.

Vancors tidigare partner, också åtalad, hade sin egen uppsättning försvarare som fakturerade miljoner. Likaså bolagets tidigare vd, som valde bort sin tilldelade advokat och i stället tog hjälp av egna – betalda med lån från barnen.

Domen färdigställd

ANNONS

Fem personer har i dag dömts till fängelse i mellan två och sex år för grovt miljöbrott i den omfattande Think Pink-skandalen, enligt Dagens PS. Bland de dömda finns Fariba Vancor, även kallad “Sopdrottningen”, som får sex års fängelse.

En sjätte huvudåtalad frikänns helt, medan Leif-Ivan Karlsson, tidigare vd och ex-make till Vancor, frias på grund av att hans eventuella brott är preskriberade.

De dömda ska tillsammans betala cirka 250 miljoner kronor i skadestånd till bland annat Botkyrka kommun och Västerås stad.

Rätten slår fast att brottsligheten varit systematisk, organiserad och hänsynslös, med allvarliga risker för miljö och människor. Fem andra medåtalade döms för miljöbrott av normalgraden – två till fängelse, tre till villkorlig dom och böter.

Fyra personer får dessutom näringsförbud och flera tillgångar är fortsatt frysta.

Se även:

Seger för Alexandra Pascalidou i rätten – efter miljonrenovering. News55

Vändningen: Mördar-duon tillbaka i rätten – kan friges. News55

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Julia Lundberg
Julia Lundberg

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg
Julia Lundberg

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

ANNONS
ANNONS