En pizzeria får skarp kritik efter att ha använt en cementblandare – närmare bestämt en blandarstav för cement eller färg – för att tillverka bearnaisesås.


Mest läst i kategorin

Det var vid en oanmäld inspektion som miljökontoret i Norrhälsinge gjorde den minst sagt ovanliga upptäckten, rapporterar SVT Nyheter.
Mögel, smuts – och en cementblandare
Den aktuella cementblandaren som hittades i pizzerians kök var inte livsmedelsgodkänd – och därmed olaglig att använda i matlagning.
Att pizzerian använt den som verktyg för att blanda ihop bearnaisesås kan därmed innebära allvarliga hälsorisker för gästerna.
Missa inte: Här upptäcktes 1 000 felmärkta varor. News55.
Inspektörerna noterade dessutom fler brister vid sitt besök. I ett kylutrymme fanns mögel och synlig smuts.
En historia värdig “Råttan i pizzan”
Känsliga livsmedel som kyckling, kebab och skinka förvarades oskyddade – med ökad risk för kontaminering. I övrigt höll köket god ordning, konstaterades det.
Händelsen med cementblandaren påminner om något ur Bengt af Klintbergs klassiska skrönesamling Råttan i pizzan – men här är berättelsen verklig.
Miljökontoret planerar att besöka pizzerian igen oanmält efter den 30 mars, enligt SVT.
Om bristerna – inklusive bearnaisesåsen i cementblandaren – inte är åtgärdade då, kan det leda till risk för böter eller i värsta fall stängning för pizzerian.
Fakta om livsmedelskontroller i Sverige
– Livsmedelslagen (2006:804) ställer krav på att all livsmedelshantering ska vara säker för konsumenten.
– Kommunerna ansvarar för tillsyn av restauranger, butiker och kaféer.
– 95 000 kontroller gjordes år 2023 och 36 procent ledde till någon form av anmärkning.
– Allvarliga brister kan leda till vite eller verksamhetsförbud.
Källa: Livsmedelsverket, Riksdagen.
Läs också: Livsmedelsverket: Fettet som är bäst för hälsan. Dagens PS.