Elfvings Matblogg
Lyxigt midsommarextra: tre snapsar och en tårta
Ulf Elfving
Konsumentpriserna i eurozonen steg med 0,6 procent i april, enligt statistikbyrån Eurostat. Det ligger i linje med förväntningarna och är samma prisökning som noterats för mars.
Detta ger en inflation i årstakt på 7,4 procent, mot väntade 7,5 procent. Inflationen i mars låg också på 7,4 procent.
Annons
Annons
Kärninflationen steg från 3,0 procent i mars till 3,5 procent i april, även det i linje med förväntningarna.
De nya inflationssiffrorna kommer sedan ECB-ledamoten Olli Rehn i ett anförande i Helsingfors deklarerat att han tror att ECB måste höja insättningsräntan från minus 0,50 procent "relativt snabbt".
Jag är inte ensam, då detta också är vad många av mina kollegor inom ECB:s styrelse och direktion indikerar, sade Rehn.
Han varnade för att inflationsförväntningarna annars riskerar att skena iväg, vilket han befarar skulle slå mot prisstabiliteten.
Det mesta pekar mot att räntelyftet i eurozonen kommer i juli, vilket skulle bli den första höjningen av styrräntan i valutaunionen på mer än tio år.
Enligt prissättningen på marknaden räknar marknadsaktörer med att ECB:s insättningsränta ligger på noll före årsskiftet.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.