News55

Håll andan när gruset sopas bort: ”Flera dödsfall efter sopningen”

grusdammet
Forskning visar att grusdammet som är i säsong resulterar i fler sjukdomsfall. Bilden är ett montage. (Foto: Canva)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 11 apr. 2025Publicerad: 11 apr. 2025

Vårens städning av gatorna är i full gång och gruset har börjats sopas upp, men samtidigt ökar mängden det farliga grusdammet i luften. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt forskaren Bertil Forsberg vid Umeå universitet är det här ett av de största miljöproblemen i svenska kommuner.

“Det blir fler dödsfall dagar efter den här typen av vägdamm”, säger Bertil Forsberg.

När gruset sopas upp efter vintern stiger halterna av små partiklar i luften – partiklar som är så fina att de kan ta sig långt ner i lungorna, skriver Sveriges Radio.

Bertil Forsberg har länge studerat sambandet mellan vägdamm och hälsa, och han ser ett tydligt mönster: fler personer söker vård för astma, fler drabbas av andningsproblem – och i värsta fall ökar också dödligheten på grund av grusdammet.

MISSA INTE: Miljögifter i tulpaner och krokus – lökväxter kan sprida miljögifter

En tid på året med hög risk

Forsberg hänvisar till undersökningar som gjorts i bland annat Stockholm. Där har man sett hur nivåerna av partiklar stiger kraftigt just under tiden då grus sopas bort – och hur det följs av en ökning av antalet vårdsökande och dödsfall.

“Det här är egentligen det största luftföroreningsproblemet som våra kommuner har”, säger han.

ANNONS

Problemet uppstår främst i samband med sopningen, då det torra grusdammet virvlar upp i luften. 

Enligt Bertil Forsberg är det här också den sämsta tiden på året att cykla, trots att cykling i sig är hälsosamt.

MISSA INTE: Larmet: Magnetröntgen kan lämna giftigt metallspår i kroppen

ANNONS

Flera sätt att minska grusdammet

Det finns dock sätt att minska problemet. Ett exempel är att spraya gatorna med saltlösning innan man sopar, för att binda grusdammet. 

Det är en metod som redan används i vissa kommuner, men inte överallt. En annan åtgärd kan vara att planera gång- och cykelvägar längre bort från trafiklederna.

Forsberg menar att grusdammet inte får underskattas. Det ser kanske harmlöst ut – men kan ge allvarliga följder.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Matjättarnas rabatter vilseleder konsumenter

Lista: så reser du prisvärt i vår

Larm: Akut brist på undersköterskor i äldrevården

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

ANNONS
ANNONS