Det råder brist på ägg i USA inför påsken, som anses vara den högtid under året då man konsumerar flest ägg. Sverige skulle kunna hjälpa USA, men säger nej.
Äggbrist inför påsk – men inte här


Mest läst i kategorin
Fågelinfluensan har skördat miljoner offer bland USA:s hönsbefolkning, vilket skapat äggbrist i nödslaktens spår. 50 miljoner äggplatser har försvunnit, av ursprungligen 320 miljoner. Bristen på ägg har gjort att priserna rusar i höjden när efterfrågan är större än de kvarvarande hönorna kan värpa.
MISSA INTE: Pensionsåldern avskaffas – expert: “påverkar alla generationer”
Inte bara påsk i kris
I USA kallar man det hela för äggflation, och sittande president Donald Trump har skyllt bristen på sin föregångare Joe Biden.
Nu importerar amerikanerna ägg från utlandet, framförallt från Mexiko. Även Sverige har fått frågan om man kan bistå med ägg.
Marie Lönneskog Hogstadius är verksamhetschef på branschorganisationen Svenska Ägg. Sverige har gott om ägg inför påsk för första gången på flera år.
“Vi har fått frågan och vidarebefordrat den till Svenska äggs medlemmar. Men det är inte något jättestort intresse för att exportera. Vi är ett ganska litet land, vi har 8,8 miljoner äggplatser och vi behöver äggen här och har inte så stora resurser att hjälpa till”, säger Marie Lönneskog Hogstadius till Dagens Nyheter.
Senaste nytt
Läs mer om ekonomi:
Pensionsåldern avskaffas – expert: “påverkar alla generationer”
Anita Lindblom och Gunnar Wiklund hyllas på Berwaldhallen
Örjan betalade 160 000 kronor för mycket för sin el
ANNONS

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.