News55

"Gubbsemla": Har en värdig variant på semlor äntligen stigit fram?

semlor
En mystisk semla framträder, och försöker att utmana vanliga semlor. Bilden är ett montage. (Foto: Canva och TT)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 05 mars 2025Publicerad: 05 mars 2025

Många semmel-fantaster brukar ogilla alla nya hippa varianter på semlor, men alla olika smaker och former. I Upplands Väsby kan det ha dykt upp en värdig semmelvariant. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Semmelsäsongen fortsätter att bjuda på nya varianter. I Upplands Väsby har kaféet Choklad för själen tagit fram en egen tolkning – gubbsemlan. 

Med en fyllning av mörk rom, egengjord mandelmassa och karamelliserad mandel är det en semla med vuxnare smaker, rapporterar Mitti.

MISSA INTE: Prisändringarna på McDonald’s cheeseburgare genom åren

Från idé till verklighet

Bakom skapelsen står kaféägaren Ulrica Grahl, som fick idén efter en middag med vänner. Uppmaningen att tillsätta sprit i en semla satte igång experimenterandet, där olika spritsorter testades innan valet föll på mörk rom. 

Resultatet blev en semla med djupare smaknyanser som snabbt blivit populär bland kaféets kunder.

Kaféet Choklad för själen har funnits i Bollstanäs i tre år, och i takt med att efterfrågan på semlor ökat har även utbudet växt. 

Under fettisdagen bakades hela 700 semlor av fem olika sorter – en tydlig kontrast mot det första året, då förväntningarna var låga och 70 extra bakelser kändes som en risk.

ANNONS

MISSA INTE: Så stjäl shoppingappen Temu din data: “Spionprogram”

ANNONS

Gubbsemlor – och snart semlor för gummor?

Gubbsemlan är något mindre än en traditionell semla och säljs för endast 42 kronor. 

Medan priserna på fettisdagsbakelserna i Stockholms innerstad kan närma sig 75 kronor, hoppas kaféet att deras tolkning ska locka kunder som vill testa något annorlunda.

Och nästa semmelvariant är redan på gång – en gumsemla. Exakt hur den kommer att smaka är inte bestämt, men hallon, passionsfrukt eller en piña colada-inspirerad variant kan bli aktuella.

Läs mer om ekonomi: 

Experten: Så påverkar Åremorden turismen till Åre

PRO:s känga mot regeringen: “Skurkaktigt” med dyrare medicin

ANNONS

Har du sålt din bostad? Så deklarerar du – steg för steg

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

ANNONS