Att odla i pallkrage har blivit ett mer och mer populärt sätt att ta vara på odlingssäsongen. Så här ska man bära sig åt.


Mest läst i kategorin
För många började det som ett litet projekt – ett par kragar i trädgården eller på landet – men växte snabbt till något större. Med rätt placering och rikligt med jord går det att skörda både tidigt och länge, skriver Farbror Grön.
En pallkrage på plats gör trädgårdsarbetet enklare för kroppen, och det blir lättare att planera, gödsla och vattna.
Har man dessutom varit med ett tag och kanske odlat på traditionellt vis förr, märker man snabbt hur mycket arbete som sparas genom att odla ovanpå marken istället för i den.
MISSA INTE: Olika: Rika svenskar lever årtionde längre än de med lägst inkomst
Grönsaker, rotfrukter och örter som trivs i pallkrage
I pallkragar odlas med fördel sallat, spenat, dill, persilja, rädisor, morötter, lök av olika slag och ärter – växter som inte kräver extrem värme men gärna vill ha bra jord och tillgång till vatten.
Gurkväxter som zucchini och pumpa fungerar också fint, bara de får tillräckligt med gödsel och plats att breda ut sig. Rotfrukter som palsternacka och rotselleri trivs i den djupa jorden, särskilt om man använder dubbla kragar.
Vill man satsa på mer än bara grönsaker fungerar även vissa perenner i pallkrage. Sparris, rabarber och jordärtskocka får ett bra hem så länge de får stå ostört.
För den som har fler år bakom sig i odlingsträdgården är det lätt att uppskatta tanken på att låta fleråriga växter få sin egen plats, medan pallkragarna används för växling mellan olika grödor.
MISSA INTE: Våg av falska läkarintyg – ministern: “De plundrar vår välfärd”
Senaste nytt
Vad som passar bättre i kruka
Alla växter passar inte i pallkrage. Chili, paprika, aubergine och basilika mår ofta bättre i krukor där de får lite varmare om rötterna och inte behöver trängas.
Särskilt basilika verkar gilla lugn och ro, gärna på en plats där sniglarna håller sig borta. Har man ett växthus eller en solig plats intill husväggen, gör krukodling av dessa växter stor skillnad i resultat.
Läs mer om ekonomi:
Här är Sveriges dyraste gata – villorna kostar i snitt 36 miljoner
Läkemedel blir dyrare och dyrare – trots protester från PRO
Säkra elbilar till rätt pris – så mycket får du för pengarna

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Servicefinder finns till för att alla som behöver hjälp med att hitta en hantverkare, städfirma eller trädgårdsföretag.