News55
torsdag
30 juli

Massturismen på Mallorca – kravaller vid katedralen

mallorca
Demonstrationerna handlar om saker som färre hyrbilar och att intäkterna från turistskatten ska gå till bostäder för de som faktiskt bor och arbetar på ön. (Foto: Pexels och Getty Images)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Protester på Mallorca mot överturism ledde till att minst åtta personer skadades. Bakom vreden ligger bostadspriser som gjort att hotellpersonal sover i husbilar.

ANNONS

Polisen räknade 25 000 deltagare. Arrangörerna hävdar 70 000. Oavsett siffra var söndagskvällens demonstration i Palma de Mallorca den femte på tre år under parollen “Menys Turisme, Més Vida” – Mindre turism, mer liv. 

Det mesta gick fredligt till, men vid Parc de la Mar nära katedralen eskalerade situationen. Kravallpolis gick in med batonger och gummikulor efter att plastflaskor kastats, skriver The Local.

Budskapet riktar sig inte mot turisterna utan mot politikerna, betonar Vagabonds Per J Andersson, som följt utvecklingen på plats, skriver Vagabond. Det handlar om bostäder. 

Mallorca har en miljon bofasta och tar emot 14 miljoner turister per år. Hotell- och restaurangpersonal med låga löner har inte råd att bo i närheten av sina arbetsplatser. En del sover i husbilar.

MISSA INTE: Ensamhet hos 150 000 äldre: Krav på nationell handlingsplan

Kryssningsfartygen reglerade – men det räcker inte

Ön har redan begränsat antalet kryssningsfartyg till tre per dag med max 5 000 passagerare. Menorca har infört tak på antalet fordon. 

Men demonstranterna kräver mer: stopp för nya turistlicenser, färre hyrbilar, och att intäkterna från turistskatten går till bostäder och miljö istället för att främja ytterligare turism.

ANNONS

Dubrovniks borgmästare Mato Franković har gått längre än de flesta och minskat semesterbostäderna till förmån för åretruntboende.

“Korttidsuthyrning håller på att döda städerna, eftersom den steg för steg tränger undan invånarna och förvandlar levande bostadsområden till zoner med turistlägenheter”, säger han.

MISSA INTE: Namn, adress och inkomst – ta bort dina personuppgifter från nätet

ANNONS

Rådet: Åk någon annanstans än Mallorca

Per J Andersson landar i ett enkelt råd. Sydeuropa är fullt av platser med få turister och varmt bemötande. Den som ändå vill till Mallorca bör undvika högsäsongen. 

Att resa i september eller oktober ger bättre priser, tunnare folkmassor och ett bemötande som inte färgas av frustration.

Läs mer om ekonomi:

Sju dyrköpta ISK-misstag – och ett som kan kosta dig riktigt dyrt

ANNONS

Experten varnar: Två jobb kan sänka din tjänstepension

Bötesfällorna på bilsemestern – detta kan kosta tusenlappar

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS