News55

Anrika "Gula Villan" – drömboendet i skärgårdens hjärta

skärgården
Den gula villan i skärgården är det näst mest visade objektet på Hemnet i veckan. (Foto: Per Jansson Fastighetsförmedling)
Julia Lundberg
Julia Lundberg
Uppdaterad: 20 mars 2025Publicerad: 07 mars 2025

Att bo i skärgården kan vara en dröm för många – en plats där havet möter naturen och vardagen får ett lugnare tempo.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Mitt i denna idyll finns nu en unik sekelskiftesvilla till salu hos Per Jansson Fastighetsförmedling – en bostad med historia, charm och alla moderna bekvämligheter.

Här kan du vakna upp till ljudet av vågskvalp och fågelsång, samtidigt som du snabbt och smidigt kan ta dig till storstaden.

skärgård villa
Tänk att bo i ditt helt egna Villa Villekulla. (Foto: Per Jansson Fastighetsförmedling)

En sekelskiftesvilla med karaktär

Mitt i hjärtat av skärgårdens huvudstad står denna unika sekelskiftesvilla med 11 rum.

Huset erbjuder en charmig och tidstypisk arkitektur med burspråk, glasverandor och ett vackert tornrum.

Fastigheten har ett eftertraktat läge och bjuder på utsikt över hamnen och det glittrande havet.

villa vaxholm
På tomten står även ett gästhus om 73 kvadratmeter. (Foto: Per Jansson Fastighetsförmedling)
ANNONS
ANNONS

Havet som trädgård

Från husets verandor och den grönskande trädgården kan du njuta av hamnen som sommartid fylls av segelbåtar och lyxfartyg.

Området erbjuder en härlig balans mellan skärgårdsidyll och stadsliv, med små butiker, restauranger och kaféer inom bekvämt avstånd.

För den som älskar friluftsliv finns det även möjlighet till paddling, fiske och vackra vandringsleder året om.

vaxholm skärgårdens huvudstad
Precis intill havet står den gula villan på Vaxholm. (Foto: Per Jansson Fastighetsförmedling)

Historisk charm i skärgården

Det rustika köket har både en vedeldad spis och en klassisk AGA-spis, vilket bjuder in till långa och kreativa stunder framför spisen.

Huset har en genomgående tidlös och charmig atmosfär med furugolv, spröjsade fönster och flera gamla kakelugnar.

ANNONS

Bostaden erbjuder generösa sällskapsytor, 4–5 sovrum och två badrum, vilket ger gott om plats för både vardagsliv och gäster.

kök gammal villa
Det är inte alla hus som har en vedeldad spis – men det kan ditt nya boende ha. (Foto: Per Jansson Fastighetsförmedling)
gammal kamin villa
Ett av alla rum med kakelugn. (Foto: Per Jansson Fastighetsförmedling)

Nära till storstaden från skärgården

För den som pendlar finns goda transportmöjligheter.

Skärgårdsbåten tar dig till Stockholm på cirka en timme, medan bussen går precis utanför fastigheten.

Dessutom finns flera skolor och förskolor inom bekvämt gångavstånd för barnfamiljen.

Se även:

ANNONS

Drömboendet vid vattnet – din nya villa? Dagens PS

Så här kan du hitta din hemliga dröm-bostad: Tre knep. News55

Livsstilsboende för 50-plussare – en succé. News55

ANNONS

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Hitta rätt företag för jobbet

Servicefinder finns till för att alla som behöver hjälp med att hitta en hantverkare, städfirma eller trädgårdsföretag.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS