News55

Oetisk BRF-revisor kan kopplas till organiserad brottslighet

Revisorsinspektionen
Revisorsinspektionen har fråntagit en man hans licens. Bilden är ett montage. (Foto: Revisorsinspektionen och Canva)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 25 feb. 2025Publicerad: 25 feb. 2025

En auktoriserad BRF-revisor blir nu av med sin titel. Detta efter att det visat sig att det förekom flera brister i hans arbete. Trots tidigare varningar har omständigheterna varit “sammantaget mycket allvarliga” och att omständigheterna är “synnerligen försvårande”, enligt Revisorsinspektionen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Anders Ahlgren, chefsjurist på Revisorsinspektionen, förklarar beslutet för SVT:

“De som har den titeln är ju väl erfarna och utbildade, de ska jobba enligt högt ställda etiska krav och att få sin auktorisation upphävd, det är någonting vi tar till bara i de mest allvarliga fallen”, säger Anders Ahlgren. 

MISSA INTE: Glöm fiber – hushåll kan spara 4 800 kronor per år med 5G

Revisorsinspektionen: “Allvarliga brister”

Revisorn har tidigare varnats två gånger av Revisorsinspektionen, men trots detta har han fortsatt missköta sina uppdrag. 

Beslutet att upphäva hans auktorisation grundar sig dock inte på granskningen av bostadsrättsföreningar utan på brister i revisionen av fyra andra bolag.

I sitt beslut skriver Revisorsinspektionen att bristerna i mannens arbete varit “sammantaget mycket allvarliga” och att omständigheterna är “synnerligen försvårande” med hänsyn till hans tidigare varningar.

MISSA INTE: Pension: Ditt orange kuvert – slöseri med tid? Förutom för två saker

ANNONS
ANNONS

Var revisor i flera bolag

Den nu avstängde revisorn var verksam i ett stort antal bolag, inklusive ett bolag som äger lokalerna där Södertälje tingsrätt håller till. 

Enligt Dagens Nyheter har detta bolag pekats ut för kopplingar till organiserad brottslighet.

Trots att revisorn inte längre får vara auktoriserad kan han fortfarande arbeta som revisor, men utan den titel som innebär att han står under Revisorsinspektionens tillsyn.

Revisorsinspektionen säger att det är ovanligt

I Sverige finns omkring 3 000 auktoriserade revisorer. Enligt Revisorsinspektionen får endast 1–4 revisorer per år sin auktorisation upphävd, vilket visar att åtgärden är ovanlig.

Minst vart sjätte år genomgår alla revisorer en kvalitetskontroll, men inspektionen kan också inleda tillsyn när som helst vid misstankar om felaktigheter. 

För den nu avstängde revisorn har fem tillsynsärenden öppnats sedan 2018, vilket resulterat i två varningar innan det slutgiltiga beslutet att frånta honom hans auktorisation.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Svenskarnas missuppfattning om semestern kan bli en dyr affär

9 000 fordon får sänkt skatt – påverkas du?

Svenska hushållens sparanden ökar – här lägger vi pengarna

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

ANNONS
Jämför bolån

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bolån.

Jämför här
ANNONS