LEDARSVEPET 28/10 Både DN och Expressen reagerar på den förändrade relationen mellan LO och Socialdemokraterna.
Mest läst i kategorin
DN:s Jens Runnberg anser att fackföreningarna har fått en ny roll i dagens Sverige. Det är allt färre fackligt aktiva som är socialdemokrater eller engagerar sig av partipolitiska skäl. De som är aktiva i facket är mer intresserade av att få till bättre villkor för sig och sina kollegor, än att ändra samhället. “Socialdemokraterna har inte längre patent på begreppet, utan allt fler fackligt engagerade ser rättvisa som en allmänmänsklig moralisk värdering och altruism som grunden för sitt engagemang”, skriver Runnberg.
Expressens ledarsida är inne på samma tema. Det är problematiskt och osunt att “LO lovar miljontals kronor, medlemmarnas röster och ombudsmännens gratis arbetskraft till S i valrörelse”. Man ska inte kunna köpa inflytande i den svenska demokratin, menar tidningen.
SVD:s Peter Wennblad lyfter något helt annat, nämligen en lite tuva som nu kan “stjälpa svensk cementproduktion”. Förslaget, som möjliggör att Cementas verksamhet hotas, kommer från en aktiv miljöpartist som jobbar på Länsstyrelsen Gotland. Den detaljen får Wennblad att ifrågasätta miljöpartistens opartiskhet.