Fisk och skaldjur lyfts ofta fram som något av det mest hälsosamma vi kan äta. Men i verkligheten är det få svenskar som når upp till de rekommenderade mängderna.
Fisk på tallriken allt mer sällsynt – trots hälsoråd


Mest läst i kategorin
En ny rapport från forskningsinstitutet Rise, ledd av projektledaren Anna Axelsson, visar att svenskarnas konsumtion av sjömat minskat jämfört med tidigare år.
2023 åt vi i snitt 1,6 portioner i veckan – långt ifrån de 2–3 portioner som Livsmedelsverket rekommenderar, skriver SvD.
“Konsumtionen har minskat, och dessutom äter vi ganska ensidigt”, säger Anna Axelsson.
MISSA INTE: Dold konstskatt i Gamla stan – hittades bakom gipsvägg
Mest lax – men mest importerad fisk
Lax dominerar stort i statistiken, följt av sill, räkor och torsk. Sammanlagt står tio arter för nästan 80 procent av all sjömat som säljs i landet.
Men det är inte bara själva mängden som oroar. Nästan tre fjärdedelar av all sjömat och fisk som hamnar på våra tallrikar är importerad.
“Det pekar på behovet av att öka den svenska produktionen”, säger Anna Axelsson. Vi behöver bättre beredskap och större självförsörjning.
MISSA INTE: Har du koll på dina vaccinationer? Det här bör du göra efter 65
Senaste nytt
Frågan om vanor
Rapporten visar inte varför konsumtionen minskar, men Anna Axelsson menar att tillgång, pris och matvanor spelar in.
Det är enklare att välja det man är van vid – och då hamnar ofta samma fisk på menyn.
Sjömat är en viktig källa till bland annat D-vitamin, B12 och nyttiga fettsyror. Men om utvecklingen fortsätter nedåt finns en risk att fler går miste om de hälsofördelar som fisken faktiskt ger.
“Det handlar inte om att alla ska bli fiskälskare, men det finns många alternativ att upptäcka”, avslutar Anna Axelsson.
Läs mer om ekonomi:
Fritidshus på våren? Så undviker du dyra överraskningar
Här kostar kaffe 1,50 – och har gjort det i över 40 år
Nätbankernas tekniska problem – “Bryter ett löfte mot småspararna”

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.